Łabędź

Śluz ślimaka – bogactwo składników dla skóry

Śluz ślimaka – bogactwo składników dla skóry
Śluz ślimaka – bogactwo składników dla skóry Aby zabezpieczyć i zregenerować swoje delikatne tkanki, które ulegają uszkodzeniu podczas poruszania się na twardej powierzchni, ślimaki wydzielają

Śluz ślimaka – bogactwo składników dla skóry

Aby zabezpieczyć i zregenerować swoje delikatne tkanki, które ulegają uszkodzeniu podczas poruszania się na twardej powierzchni, ślimaki wydzielają specjalny śluz. Ze względu na zawartość alantoiny, kolagenu, elastyny czy kwasu glikolowego, wykorzystywany jest on do produkcji kremów.

Jak odkryto właściwości?
W latach 80tych rodzina Bascunan, która prowadziła w Chile farmę ślimaków z gatunku Helix aspersa odkryła, iż ich śluz wykazuje działanie dermatologiczne. Ręce osób, które pracowały na farmie, miały bardziej miękki naskórek, a przecięcia goiły się na nich szybko, nie zostawiając infekcji, ani blizn. Najstarszy syn w rodzinie, z zawodu lekarz, przeprowadził badania śluzu tego ślimaka, które potwierdziły jego cenne właściwości dla ludzkiej skóry.

2 rodzaje śluzu.
Helix aspersa mierzy średnio 3 cm i waży 10-15g, jest więc mniejszy od polskiego winniczka. Gruczoły w odnóżach tego ślimaka produkują duże ilości, 2 rodzajów śluzu:
1. Limozyna.
Śluz widoczny gołym okiem, który zmniejsza tarcie podczas poruszania się. Jest lepki, przeźroczysty i nie posiada właściwości, które mogłyby być wykorzystane przez ludzi.

2. Kryptozyna.
Z kolei drugi rodzaj śluzu jest biały, gęsty i spieniony. Ślimak wydziela go, aby zabezpieczyć i zregenerować delikatne tkanki, które podczas poruszania się, ulegają uszkodzeniu w kontakcie z twardą powierzchnią. Poza tym służy do regulacji termicznej i nawodnienia. Ze względu na właściwości ochronne, nawilżające, regenerujące i bakteriobójcze, kryptozyna wykorzystywana jest przez człowieka.

Jakie składniki zawiera śluz ślimaka?
W kryptozynie, która wydzielana jest przez ślimaka Helix aspersa, znajduje się:

1. Alantoina.
Jest pochodną mocznika, która działa przeciwzapalnie i regeneruje tkankę skórną. Pobudza podziały komórkowe i wzrost komórek, dlatego przyspiesza odbudowę naskórka i gojenie. Łagodzi podrażnienia, blizny, rozstępy i zmiany trądzikowe. Chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Poza tym ma właściwości higroskopijne (pochłania wilgoć), dzięki czemu intensywnie nawilża.

A to już wiesz?  Elegancja w męskim wydaniu

2. Kolagen i elastyna.
To podstawowe białka podporowe skóry, które zapewniają jej sprężystość, jędrność, gładkość i odpowiednie napięcie. Kolagen tworzy długie i wytrzymałe na rozciąganie włókna, elastyna natomiast sprawia, że pojedyncze komórki tworzą większe struktury. Zawartość zarówno kolagenu, jak i elastyny spada wraz z upływem lat, co przyczynia się do powstawania zmarszczek. Dlatego składniki te należy uzupełniać w postaci preparatów kosmetycznych.

3. Kwas glikolowy.
Należy do alfa-hydroksykwasów (powszechnie znanych AHA). Rozluźnia łączenia międzykomórkowe, w martwym naskórku, dzięki czemu niepotrzebne, martwe komórki mogą być złuszczone. Zmniejsza zmarszczki, spłyca blizny i rozjaśnia przebarwienia. Reguluje proces wydzielania sebum i zwęża ujście gruczołów łojowych. Wnika do najgłębszych warstw skóry i mobilizuje ją do regeneracji. Poza tym kwas glikolowy poprawia krążenie krwi w skórze, dlatego zwiększa produkcję elastyny i kolagenu.

4. Pozostałe
W śluzie ślimaka znajdują się także przeciwutleniacze, witaminy A, C, E (odżywiają i regenerują), naturalne antybiotyki (zwalczają bakterie, które występują w infekcjach skórnych) czy glikokoniugaty (czynniki wzrostu fibroblastów, które wytwarzają włókna kolagenowe).

Śluz ślimaka Helix aspersa jest podstawą składu kremu Naturalis Superactive, który uzupełniono o:
1. Kompleks Vitasource™.
Pozyskiwany z tarczycy bajkalskiej, uporządkowuje strukturę i poprawia mikrorzeźbę skóry. Redukuje skutki stresu i zmęczenia oraz przedłuża życie komórek. Dzięki temu odmładza skórę i nadaje jej właściwości porównywalne z tymi, które miała 10 lat wcześniej.

2. Biomimetyczny peptyd Timecode™.
Wraz z wiekiem maleje ilość peptydów (połączenia aminokwasów), co zaburza procesy naprawcze i metaboliczne tj. powoduje starzenie się organizmu. Na szczęście stworzono biomimetyczne peptydy, które naśladują substancje występujące w naturze, m. in. w ludzkiej skórze czy mózgu. Dlatego pomagają zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. Dzięki nim skóra jest bardziej jędrna i wygładzona, odzyskuje zdrowy wygląd i blask.

3. Bioaktywne dopełnienie.
Skład kremu Naturalis Superactive uzupełniono o nawilżający kompleks (kwas hialuronowy, gliceryna i arginina) oraz substancje lipidowe (olej ze słodkich migdałów, masło Shea). Poprawiają one kondycję skóry suchej, wzmacniają jej barierę hydrolipidową i ochronią przed utratą wilgoci.

A to już wiesz?  Cała prawda o botoksie – odpowiadamy na najczęstsze pytania kobiet

Bezpieczeństwo ślimaków.
Zawarty w kremie, śluz ślimaka pozyskiwany jest w sposób bezinwazyjny. Pochodzi od zdrowych okazów, które żyją na profesjonalnych fermach. Warunki ich hodowli podlegają ścisłej kontroli. Proces pozyskiwania śluzu jest bardzo pracochłonny: najpierw ślimaki spożywają rośliny, przed samym zabiegiem mięczaki oczyszcza się i delikatnie stymuluje do wydzielania śluzu. Ślimaki są w pełni bezpieczne i wracają do hodowli.

Link do strony dedykowanej produktowi http://superactive.pl/

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy