Biblioteczka Co czytać Czytelnia

Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek – Iwona Kienzler

Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek – Iwona Kienzler
Do sprzedaży ostatnio trafiły nowe pozycje wydawnictwa Bellona, prezentujemy Państwu nowość: Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek – Iwona Kienzler Cena detaliczna: 29,90

Do sprzedaży ostatnio trafiły nowe pozycje wydawnictwa Bellona, prezentujemy Państwu nowość:

Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek – Iwona Kienzler

Cena detaliczna: 29,90
Wydawca: Bellona
EAN 9788311131507
312 stron
format 145×205 mm
oprawa miękka

Patrząc na historię kobiet w Europie od czasów średniowiecznych, wydaje się, że rola przedstawicielek płci pięknej w dziejach była znikoma. Tymczasem, pomimo ograniczonych praw i zależności od mężczyzn, kobiety mocno zaznaczyły swoją obecność na kartach historii wielu europejskich państw. Pośrednio lub bezpośrednio zmieniały dzieje Europy, jak chociażby Klotylda, za sprawą której Chlodwig przyjął chrześcijaństwo, czy nasza rodzima Dobrawa, która wprowadziła nasz kraj w krąg chrześcijańskiej Europy.

Niektóre doradzały przywódcom świeckim i kościelnym, ciesząc się wielkim autorytetem moralnym, inne, jak chociażby Agnes Sorel, skłaniały władców do podjęcia działań przeciwko najeźdźcom, korzystając z tego, czym tak hojnie obdarzyła ich Matka Natura – urody, wrodzonego wdzięku i seksapilu. Okazuje się, że nawet te, które przeszły do historii jako bezwzględne władczynie nie zapominały o tym, że są kobietami i potrafiły namiętnie kochać. Przykładem jest tu chociażby Eleonora Akwitańska, która walnie przyczyniła się do rozpętania wojny stuletniej, czy chociażby Katarzyna Wielka, której zauroczeniu koronę zawdzięczał nasz ostatni król Stanisław August Poniatowski. Nawet babka Europy, królowa Wiktoria, w powszechnej świadomości funkcjonująca jako nobliwa, starsza pani w nieco śmiesznych strojach, bynajmniej nie stroniła od rozkoszy łoża i to do późnego wieku…

A to już wiesz?  Rycerzy staropolskich wojenne przypadki - Michał Górzyński

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy